Před 90 lety, v noci z 21. na 22. ledna 1933, došlo k pokusu o fašistický převrat v tehdejším Československu. Skupina přibližně 80 mužů z Národní obce fašistické zaútočila na Svatoplukova kasárna v brněnských Židenicích, aby tím zahájila převrat v celém státě.
Cíl si nevybrali náhodou, protože někteří z nich včetně jejich vůdce Ladislava Kobsinka v kasárnách sloužili. Přepadení začalo 22. ledna v 0:30 hodin. Útočníci vyzbrojení revolvery, noži a boxery pronikli do areálu kasáren, obsadili strážnici u hlavní brány a poté i skladiště zbraní, kde se zmocnili pušek a nábojů.
Vojáci za pomoci četníků ale útok odrazili a většina útočníků byla zatčena. Jediný pokus o fašistický převrat v Československu tak skončil fiaskem. Během dvou hodin už panoval v kasárnách klid a kromě jednoho mrtvého útočníka se střet obešel bez ztrát na životech.
Iniciátor akce Kobsinek uprchl přes Vídeň do Jugoslávie, odkud byl vyhoštěn do Rumunska a poté vydán do Československa.
V soudním líčení před Státním soudem v Brně 26. června dostal Kobsinek šest let, další účastníci přepadení několik měsíců vězení a 11 osob bylo osvobozeno. Případ ale poté začal v únoru 1934 projednávat Nejvyšší soud v Praze, který vynesl 28. března nový, tentokrát podstatně přísnější rozsudek:
Kobsinek byl odsouzen na 12 let, další pučisté dostali několikaleté tresty vězení. Vůdce československých fašistů generál Radola Gajda vyvázl s šesti měsíci, ačkoli se akce přímo nezúčastnil.