Nájemné v městských neboli obecních bytech je zpravidla nižší, než v případě komerčních pronájmů. Některé nepoctivé nájemce to svádí k tomu, že své byty pronajímají třetím osobám a získávají tak nemalé příjmy. Jak město proti nelegálnímu nakládání s byty bojuje?
Brno-střed a Brno-sever patří v Brně k největším pronajímatelům. Zatímco centrální městská část pronajímá skoro čtyři tisíce bytů, na severu je to skoro pět tisíc. A případy, kdy nájemce bytu nechá v bytě bydlet třetí osobu, jdou do desítek ročně.
Pokud jste nájemci městského bytu a chcete umožnit bydlení někomu dalšímu, máte zpravidla dvě možnosti. Můžete byt pronajmout částečně a pak nepotřebujete žádné povolení. To platí tehdy, pokud tam sami zůstanete bydlet a podnajmete třeba jen jeden pokoj. Pokud chcete byt podnajmout celý, pak musíte žádat pronajímatele o svolení. Město pak může souhlas udělit ale také nemusí. Na souhlas s podnájmem neexistuje právní nárok.
Že spousta nájemců nemá potřebu pronajímatele ani informovat, potvrzuje radní Brna-středu pro oblast bydlení Jan Mandát (ODS). Podle jeho slov se ročně objeví několik desítek případů, kdy nájemce umožnil neoprávněně bydlet třetím osobám. „Dokázat podnájem není vždy jednoduché, pokud například nájemce nebo osoby zastižené v bytě tvrdí, že jsou příbuzní“, dodává Mandát. Podle jeho slov je důležité, kdo je hlášen v evidenčním listu na služby a koho se kontrole podaří v bytě zastihnout. Jeho slova potvrzuje místostarosta městské části Brno-sever David Aleš (nezávislý), podle kterého evidují každý rok zhruba dvacet až třicet nelegálních podnájmů.
„Provádíme místní šetření a to buď z podnětu sousedů, kontaktní osoby nebo našich bytových techniků. V případě, že zjistíme nelegální podnájem bytu, tak napřed vyzveme nájemníka k nápravě, následuje výpověď nájemní smlouvy a pokud nám byt dobrovolně nevrátí, tak se podáme návrh na soud.“ doplňuje místostarosta Aleš.
Podle radního Mandáta se rozdílně postupuje v případě, kdy má nájemce smlouvu na dobu určitou a na dobu neurčitou. „U nájemní smlouvy na dobu určitou je v případě nepoctivého nájemce jednodušší nechat smlouvu doběhnout do konce a neprodloužit ji. Pokud má problémový nájemce smlouvu na dobu neurčitou, tak podáváme výpověď a případně i žalobu na vyklizení“, doplňuje radní.
A nejedná se vždy jen o podnájem studentům. V minulých letech se například ukázalo, že dva byty v Brně-střed byly využívány k natáčení filmů pro dospělé. Nájemcům pak nebyly prodlouženy smlouvy. „Zpravidla se jedná o větší byty, které jsou podnajímány buď studentům a nebo zahraničním pracovníkům firem. V jednom konkrétním případě se nám dostala do rukou smlouva, kdy nájemce bytu celý přenechal studentům za dvojnásobné nájemné, než měl stanovené ve smlouvě“, uvedl radní Mandát. A dodává, že právě pro kontroly užívání bytů zřídilo Brno-střed zvláštní pracovní pozici. „Máme jednoho technika, který se stará vysloveně o užívání bytů a chodí na kontroly, díky tomu můžeme mít velmi přesné informace o tom, kdo byt nelegálně užívá“, uzavírá radní Mandát.