V souvislosti s vyplácením finanční pomoci uprchlíkům z válkou postižené Ukrajiny se v Brně začali objevovat také takzvaní dávkoví turisté. Často šlo o občany z Ukrajinsko-Maďarského pomezí, kteří fakticky žili na území Maďarska ale při žádosti o finance disponovali ukrajinskými doklady.
V Brně nastaly problémy zejména s žadateli o podporu z řad zahraničních Romů, kteří nocovali v podchodu u nádraží a na přilehlých travnatých plochách. Hygienická situace, hlavně nezletilých dětí, byla dlouhodobě neúnosná. Město složitě hledalo cestu, jak tyto imigranty přemístit do důstojnějších prostor. Naposledy jim bylo vytvořeno zázemí v blízkosti Malinovského náměstí, které opustili v druhé polovině července.
Během minulého víkendu zaznamenal náš čtenář výskyt dalších uprchlíků právě v blízkosti brněnského vlakového nádraží. V pondělí se však skupinka uprchlíků již v blízkosti nádraží nenacházela. Požádali jsme vedení města o objasnění celé situace.
K situaci se pro Brněnský hlas vyjádřil náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) v jehož gesci je sociální politika města. Dle jeho sdělení se podobné skupiny osob v současné době běžně pohybují po celé ČR a EU, cestují mezi většími městy kde se občas na krátkou dobu zdrží a pak pokračují dále.
Podle náměstka Kerndla je město na podobné situace připraveno a pracovníci magistrátu a neziskového sektoru ve spolupráci s městskou a cizineckou policií na příjezd těchto skupin okamžitě reagují a zjišťují důvody či účel návštěvy města Brna. V převážné většině se pak jedná pouze o krátkodobé zastávky, kdy tyto osoby například čekají na příjezd rodinných příslušníků a mají v plánu pokračovat dále v cestě.
„Vámi zmiňované skupině osob jsme poskytli asistenci při vyhledání vhodného vlakového spoje do Budapešti, kam odcestovali v pondělí večer“, dodal náměstek Kerndl.