Psal se 14. leden roku 1913, když se v hostinci U Machů v Židenicích sešla skupina nadšenců v čele s mlynářem Cyrilem Lacinou a jeho synem, aby dali dohromady fotbalový klub. Ustavující schůze se zúčastnili i členové ostatních brněnských klubů, kteří chtěli předat novému klubu své vlastní zkušenosti, které za uplynulé roky své existence posbírali.
Nejstarší dres byl pruhovaný, v barvách červené a bílé. První utkání sehráli v Kroměříži 8. března 1913. Od května do září celkem 15 zápasů, z nichž 11 vyhráli a jen ve dvou odešel poražen.
Po druhé světové válce se klub SK Židenice přejmenoval na Zbrojovku Brno. Roku 1953 byl otevřen stadion za Lužánkami s kapacitou až 50 tisíc diváků.
V 60. letech po sloučení s Rudou hvězdou se vrátila do československé ligy. Nejslavnější kapitoly své fotbalové historie napsala Zbrojovka ve druhé polovině sedmdesátých let.
Pod vedením Masopusta získala Zbrojovka jediný mistrovský titul. Období úspěchů přišlo s trenérem Josefem Masopustem, který během čtyřletého působení v Brně vybojoval s týmem v sezoně 1977/78 dosud jediný prvoligový mistrovský titul. Stalo se tak už v předposledním kole ligy 12. června, kdy Zbrojovka na hřišti soupeře porazila Tatran Trnava 1:0. (Na archivní fotografii po utkání zleva: Jarůšek, Mazura, Václavíček). A o rok dříve se stal Karel Kroupa nejlepším fotbalistou Československa.
Zítra oslaví fotbalový klub FC Zbrojovka Brno 110 let od svého založení. Fanoušci se sejdou v sobotu v 11 hodin na rohu lužáneckého parku, odkud se vydají k legendárnímu stadionu, se kterým jsou spojeny největší úspěchy Zbrojovky – mistrovský titul v roce 1978 nebo rekordní návštěva české ligy v roce 1996. Na zápas Boby Brno – Slavia Praha přišlo tehdy 44 120 diváků.
Ve 13.30 se na nedalekém hřišti s umělou trávou nejprve utká A tým Zbrojovky v přípravném duelu na jarní část Fortuna ligy s Podbrezovou a od 15.30 pak nastoupí v exhibičním utkání fanoušci proti legendám klubu. V něm se představí mistři ligy Hron s Jarůškem, z týmu z přelomu let osmdesátých a devadesátých dorazí například Petr Čuhel, Petr Maléř či Róbert Kafka. Éru Bobíků připomenou Vladimír Chaloupka, Patrik Siegl, Jan Maroši, Richard Dostálek, Roman Široký nebo Patrik Holomek. Pozdější období budou reprezentovat Abrahám, Tomáš Polách, Jan Trousil, Pavel Mezlík, Libor Došek, Martin Doležal a Karel Kroupa.
Jako připomínku kulatého výročí brněnské Zbrojovky se v sobotu zahalí do červené barvy hrad Špilberk.