B3!: Největším protivníkem je asociální ODS

autor: | 15. 8. 2022 | Volby, Články, Exkluzivně

Foto: B3!

O místa v Zastupitelstvu města Brna bude usilovat nový subjekt. Říkají si Brno Brňankám a Brňanům! (B3!) a nebojí se radikální rétoriky. Dle jejich slov jsou odpovědi na otázky výsledkem kolektivní práce vícero lidí z předních míst na kandidátce. Čelní místa obsadili například učitel RNDr. Jiří Schauer, architekt Martin Švec nebo sanitářka Mgr. Anna Mikulenková. 

Kandidujete jako sdružení volební strany Brno Brňankám a Brňanům! (B3!), politické strany Levice a nezávislých kandidátů. Proč právě toto spojení? 

Chceme podpořit Brňanky a Brňany, kteří jsou bezpartijní, ale záleží jim na zlepšení fungování Brna a na kvalitě života v něm, aby se podíleli na rozhodování o veřejných záležitostech v co největší míře.

Co považujete za stěžejní programový bod vaší koalice?

Volební program B3! má šest hlavních témat (dostupné bydlení, spolehlivá doprava, přátelské Brno, zdravé životní prostředí, bezbariérové Brno, pomoc se současnou drahotou). Je tedy nemožné vybrat jednu prioritu. Ale základním motivem celého programu je snaha soustředit zdroje Brna namísto megalomanských projektů (např. bourání v centru a vybudování nové městské třídy souběžné s Kolištěm, přesun nádraží a sním vybudování tzv. Severojižního kolejového diametru…) do podpory kvalitního každodenního života Brňanek, Brňanů i návštěvníků Brna – od dostupného bydlení přes komfortní dopravu po vzdělávací, sociální a zdravotnické služby.

Váš program je hodně orientován směrem k ochraně přírody, úsporám, podpoře MHD a zjevně tedy cílí na voliče zelených či řekněme ekologicky orientovaných stran. Co si myslíte o dosavadním působení Strany zelených, Žít Brno a Pirátů ve vedení města a městských částí? A je možné považovat vaši kandidátku za novou alternativu právě těmto stranám?

Máte pravdu, že Brno Brňankám a Brňanům (B3!) je alternativou zejména pro sociálně a ekologicky citlivé voliče. Za největší politické protivníky považujeme asociální ODS a podobné subjekty (např. Brno Plus se Svobodnými). Stranu zelených, Žít Brno a Piráty vnímáme jako rivaly, kteří dostali již dost šancí ukázat ve vedení Brna, co umí.

Jak vnímáte nynější vedení města Brna? Za co byste je nejvíce pochválili a co naopak nejvíce zkritizovali?

Současné vedení Brna lze pochválit za to, že budou ve vedení naposledy. Kéž by. Zanechávají po sobě mnoho pěkných, leč nesplněných proklamací a drahé makety megalomanských projektů. Naštěstí Brno žije, současnému vedení navzdory.

Co by bylo ve vedení města jako váš prioritní projekt a je nějaký projekt nynější koalice, který byste hned po nástupu do funkce zrušili nebo zastavili? A jakou oblast byste byli ochotni přijmout do své gesce?

Prioritou B3! je urychlená příprava prázdných městských bytů k jejich obydlení, zlevnění městské hromadné dopravy (roční šalinkarta za 2000 Kč), vytvoření veřejných bezbariérových toalet na větších uzlech MHD, obnova Housing First, sociální výstavba v oblasti Jižního centra (tzv. Vídeňská čtvrť). Ještě do konce tohoto roku však musíme pomoci Brňankám a Brňanům zvládnout současnou drahotu různými finančními úlevami.

Zrušili bychom nesmyslné vybourání nové městské třídy souběžné s Kolištěm a neskutečně drahý odsun vlakového nádraží za Zvonařku.

V naší gesci by mohlo být nejlépe bydlení, doprava, vzdělávání, sociální služby.

Na sociálních sítích jste hodně kritizovali městského architekta Sedláčka. Jak hodnotíte současný vývoj přípravy územního plánu?

Návrh nového územního plánu trpí zásadními vadami už ve své podstatě. Je to např. na některých místech až příliš vysoká dovolená kapacita výstavby, vzletně znějící, avšak většinou nevymahatelné předpisy o zeleni a klimatické infrastruktuře, megalomanské stavby typu přesunu nádraží a průrazu nové městské třídy jako samotný předpoklad funkce územního plánu. A především nadřazování zájmů developerských korporací nad vlastnictví běžných Brňanek a Brňanů. O těchto důležitých „vlastnostech, nikoli vadách“ se na zasedání zastupitelstva vůbec nemluvilo. Pochopitelně se ani nedostaly do podmínek k dopracování územního plánu před jeho dalším schvalováním. My však považujeme jejich vyřešení za stěžejní. Do té doby ať se udělá vše pro to, aby mohl platit stávající „devadesátkový“ územní plán. Jasně, je mnohde zbytečně komplikovaný pro projektanty a obsahuje spoustu záplat většinou sloužících jako úlitba pro developery. Jsou to však nesrovnatelně menší negativa než ničivé tornádo v rozvoji Brna, které by způsobil nový územní plán ve své aktuálně navržené podobě.

V programu kladete důraz na podporu cyklistiky, co konkrétně chcete pro cyklisty udělat a jaké další alternativní způsoby dopravy budete podporovat?

Cyklodoprava se musí stát důležitou součástí brněnské mobility. Stanovíme povinnost hledat řešení pro cyklodopravu při každé nové revitalizaci ulic. Síť cyklopruhů a cyklostezek v Brně se musí dostat na evropskou úroveň. Na prvním místě jsou však pěší, zejména v centru. Proto uzavřeme centrum Brna pro automobily na maximum. Stavební práce apod. nesmí omezit možnost dané místo bezpečně obejít. Přechody mají přibývat a ne se rušit. MHD musí zůstat kvalitní a levná – roční šalinkarta pro dospělého by měla stát 2000 korun, a to pro kohokoli bez omezení bydlištěm.

Váš program je velmi sociální a levicový v oblasti bydlení. Chcete obnovit programy sociálního bydlení typu Housing First a například dotovat pronajímatele, kteří lidem pronajímají byty za dostupné nájemné. Jak určíte hranici férového nájemného a myslíte si, že má město ve svém rozpočtu dostatek peněz na dotování nájemného občanům? Chcete také zdanit pronajímatele, kteří požadují neúměrně vysoké nájemné. Myslíte tím zvýšení daně z nemovitostí?

Chceme navázat ceny „městského“ nájemního bydlení na mediánový příjem, s přihlédnutím ke konkrétním poměrům nájemníka. Podobný princip funguje ve Vídni. Nízkopříjmové domácnosti tak budou platit menší nájem. Zatímco bohatší domácnosti zaplatí výrazně víc. Tak bude zaručeno, že městské byty budou plnit prosociální funkci a zároveň to nezatíží městský rozpočet.

Chceme zavést „progresivní daň z nemovitosti“. Vlastník tří a více bytů nebo rodinných domů v Brně zaplatí podstatně vyšší (progresivní) daň z nemovitosti. Pokud by ji však pronajímal za cenu běžnou v městských bytech, nezapočítávala by se mu do progresivního zdanění nemovitostí, nebo by byla zcela osvobozená od daně. Takto rychle přibude levné a dostupné bydlení v Brně. Peníze získané z progresivního zdanění nemovitostí by Brno zcela investovalo do stavby nových městských bytů.

Na občany v dohledné době dopadne zvýšení cen energií. Jste připraveni v tomto občanům nějak pomoci? Váš program se o tom nezmiňuje.

Program B3! jsme rozšířili také o pomoc se současnou drahotou. Brňankám a Brňanům chceme ulevit na výdajích za služby poskytované městem (dodávky tepla a elektrické energie z městských zdrojů, snížení poplatků za parkování v modrých zónách, za odpad a za daň z nemovitosti nízkopříjmovým domácnostem, zlevnění MHD apod.). V dlouhodobém výhledu chceme podporovat budování městských fotovoltaických zdrojů a komunitní energetiku.

Je nějaká strana nebo hnutí se kterými byste preferovali spolupráci v zastupitelstvu a je naopak nějaký subjekt, se kterým spolupracovat jednoznačně odmítáte?

Odmítáme spolupráci s ODS, s Brnem Plus a Svobodnými, s SPD, s Trikolorou a s Restartem pro Brno.

Zdroj: (red)

Sledujte nás na Instagramu

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.